Hiina meditsiin

Miks valida hiina meditsiin?
Erinevalt Lääne meditsiinist räägib Hiina meditsiin tervisest – mitte haigusest. Hiinas algas ravimine juba inimese tundest,mis on haiguse yin-vorm, mida kerge ravida ja ennetada. Tähtis on tasakaal ja selle kaudu saavutatav tugev immuunsüsteem. Kusjuures inimese tervist mõjutavad nii välised (nt ilm, aastaaeg jms keskkonnamõjud) kui ka seesmised tegurid – mille iseloomustamiseks kasutatakse samu sõnu (“külm”, “niiske” jms).
Organid jaotatakse paarikaupa yin- ja yang-organiteks (nt süda – peensool; kopsud – jämesool jms), ühendatuna läbi vastavate meridiaanide.
Eesmärk on viia nõrgestunud organ tasakaalu ja tervendada kogu organismi.
Meie sees jooksevad meridiaanid ehk energiakanalid, mille tegevus on analoogne vere tegevusele. Ainult veri on nähtav, energia aga mitte. nägema ka energia liikumist meie kehas. Läbi aegade on seda nimetatud erinevalt: Hiinas “tcii”, Jaapanis “ki” ja Indias on talle antud nimeks “praana”. See energia peab olema tasakaalus. Väiksemgi kõrvalekalle kutsub esile haiguse. Soovitav on leida alati tasakaal nendes energiaväljades.
Hiina massaazid aitavad hoida keha tasakaalus ja tunda ennast hästi. Käies kuus kord või paar massaazis tagad organismi energia tasakaalu.
Energia tasakaalu taastades ja hoides hoiame ära stressi, haigused, pinged meie kehas.
Kui lääne meditsiin käsitleb keha ja vaimu üksteisest eraldatuna, siis hiina meditsiinis vastupidi –keha, hing ja vaim on ühtne tervik. Ravi on tavaliselt suunatud üldisele tervise taastamisele, mitte üksnes haige kehaosa ravimisele.
Haigus ilmneb etapiviisiliselt andes endast märku väsimuse, valu, unetuse, iivelduse vms. näol. Ravi eesmärgiks on saavutada harmoonia.
Hiinlaste teooria kohaselt on Qi eluenergia, looduse elujõud, mis haarab kogu universumi. Nii ka inimese keha. Kehas voolab qi mööda energiakanaleid ehk meridiaane. Iga meridiaan kontrollib qi-d, mis on ühenduses ühe peamise siseelundiga. Meridiaanidel on omavahelisi ristumisi. Igal meridiaanil on piirkonnad, mida nimetatakse qi–punktideks, kus qi voolab keha pealispinna lähedal. Osa neist punktidest paikneb ristumiskohtades teiste meridiaanidega. Qi–punktid ongi need kohad, kus saab akupunktuuri ja ka massaaži abil mõjutada qi ühtlast voolamist läbi keha.
Hiina erinevad massaažid liiguvad suuresti mööda energiakanaleid ehk meridiaane ja mööda qi-punkte, mille kaudu on võimalik mõjutada qi voolu inimese organismis. Lisaks qi voolu tasakaalustamisele on hiina massaažid tõhusad lihas- ja liigesevalude puhul ning lõõgastavad nagu mistahes muu massaažiliik.

Kellele ei ole hiina massaažid lubatud:
Isikutele, kes põevad rasket südamehaigust, vähki (iseäranis naha- või lümfivähki)
Isikutele, kes põevad osteoporoosi.
Raseduse ajal on keelatud masseerida selja alaosa ja kõhtu ning stimuleerida teatud punkte.
Pole lubatud massaaž kunstlike liigeste kohal.
Pole lubatud massaaž põletikulistel või vigastatud naha piirkondades.