Millist massaaži valida

Massaaž on viis leevendamaks kehalisi ja emotsionaalseid pingeid – silumine, hõõrumine, raputamine, rullimine, vibreerimine või muljumine mõjutab nahka ja nahaaluskudede ning lihaste funktsiooni. Masseeritavas piirkonnas tõuseb temperatuur, paraneb vere- ja lümfiringe, kahaneb turse ja valu, intensiivistub ainevahetus. Väheneb stressihormoonide tase ja suureneb heaoluhormoonide tootmine. Massaažiliike on palju, aga sama mõiste alla mahuvad ka tegevused, mida võiks nimetada pigem teraapiaks või kehahoolduseks.
Nimetustes sisaldub tihti selgitus, mida oodata, näiteks mee- või aroomimassaaž. Enamasti on iga massaaži ja teraapia juures lühike selgitus, mille jaoks antud meetod hea on ja mida see endast kujutab.Esmalt mõtle oma vajadustele, kas on soov lõõgastuda, lihaspingetest vabaneda, taastuda pärast sportlikku sooritust või saada abi mõne terviseprobleemi korral.
Tänapäeva väheliikuva inimese absoluutselt kõige suurem probleemid on otseselt või kaudselt seotud vereringega ning mistahes massaažiga vere- ja lümfiringlusele kaasaaitamine on juba ravi iseenesest. Peale esimest seanssi saab juba koos massööriga otsustada, mida edasi teha, et tervisele parimat kasu saada.
Massaaži abil on võimalik pehme koe struktuure, nende liikuvust ja funktsiooni taastada, see parandab lihase ainevahetust ning töövõimet.
Kuigi massaažist on abi paljude haigusseisundite korral, soovitame enne kuuri planeerimist konsulteerida arstiga, juhul kui on liiga kõrge või liiga madal vererõhk, palavik, nahahaigused, kõrgenenud verejooksuoht (nt nn verevedeldajate tarvitamine), luuhõrenemine, kilpnäärme talituse häired, südamepuudulikkus, neerupuudulikkus, pahaloomulised kasvajad või veenilaiendid.

Klassikaline massaaž
Massaažiliikidest levinuim. Lõõgastavate ja toonust tõstvate liigutustega leevendatakse lihasvaevusi. Võib teha kogu kehale või ainult problemaatilisele piirkonnale (selg, kael, kukal, õlad, käed, jalad jne).
Kasutatakse lihaspingete ja sellest tingitud lihasvalude, nagu kaelavalu, õlavalu, seljavalu leevendamiseks, samuti lihaskrampide korral, unehäirete puhul ja stressi maandamiseks. Klassikalist massaaži soovitatakse võtta 6–10 korrast koosneva kuurina või lasta seda teha regulaarselt 1-2 korda kuus.

Lümfimassaaž
Spetsiifiline, õrn ja rütmilise survega nahaaluskoe ravimassaaž arvestab lümfisüsteemi ehitust ja talitlust. Stimuleerib lümfivedeliku voolamist lümfiteedes, ergutades organismi puhastumist jääkainetest ning liigsest vedelikust.
On eriti sobilik neile, kellel esinevad lümfiringehäired ja tursed, migreen, immuunsüsteemi langus ja reumaatilised haigused. Kasutatakse näiteks alajäsemete veenilaiendite või lümfiteede ahenemisest tingitud tursete, rasedusaegsete tursete leevendamiseks, samuti ulatuslike operatsioonide (sh kasvajate) ja traumajärgses taastumisperioodis.
On soovitatav teha kuurina või säilitava ravina 1-2 korda kuus.

Spordimassaaž
Mõeldud esmalt sporti harrastavale inimesele eesmärgiga parandada lihaskonna verevarustust, sidekoe elastsust, ennetada vigastusi ja aidata parandada juba tekkinud vigastusi ning parandada luu-liigessüsteemi funktsionaalset võimekust. Arvesse võetakse harrastatava spordiala spetsiifikat.
On soovitatav nii vigastusejärgses taastusraviperioodis, treeningute- ja võistlusjärgseks taastumiseks kui ka võistluseelselt lihaskonna spetsiifiliseks ettevalmistuseks.

Idamaised punktmassaažid
Punktmassaaž ehk akupressuur põhineb Hiina traditsioonilisel meditsiinil, selle käigus mõjutatakse meridiaane ja akupunktuuri punkte eesmärgiga saavutada kehas energeetiline tasakaal. Toimib aeglasemalt ja leebemalt kui nõelravi, mõjub soodsalt kõikidele elundkondadele. On rakendatav eelkõige haiguste ennetamiseks, näiteks psühhosomaatiliste sümptomite ja krooniliste vaevuste, sealhulgas valude ja lihaspingete puhul.
Sellega saab leevendada ka stressi, seedehäireid, meeleoluhäireid, peavalusid, üla- ja alaseljaga seonduvaid probleeme, käte-jalgade külmetamist, rahutute jalgade sündroomi ning korrigeerida vererõhku. Sobib nii lastele kui ka kõrges eas inimestele.

Refleksoloogia/ jalatallamassaaž
Jalatalla refleksoloogiat (ka tsooniteraapia) tehakse arusaamisega, et jalatallale on koondunud eri siseorganite tegevust mõjutavad tsoonid, mida mõjutades on võimalik taastada kehas energeetilist tasakaalu ja stimuleerida elundite sisemisi ressursse ja tegevust. Lisaks kätele tehakse seda sageli ka puupulgaga, soovi korral kasutatakse massaažiõlisid ja kreeme.
Jalalabade massaaž aitab leevendada ja ennetada paljusid haigusseisundeid, nagu peavalu, astma, valulikud lihaspinged, närvivalu, kõhukinnisus, sinusiit, migreen, allergia, vereringehäired jne.

Kupumassaaž
Masseeriv efekt saavutatakse kummist, silikoonist või klaasist kuppude abil tekitatud vaakumi mõjul. Kuppude kinnituskohtadel kiireneb vere- ja lümfiringe nii kudedes, nahal kui ka organites ning toimub kudede aktiivne varustamine toitainetega. Selle tulemusena kaovad tursed, väljutatakse toksiinid, kiireneb ainevahetus, taastuvad naha toonus ja elastsus ja nahk muutub pringimaks. Paraneb liigeste ja lülisamba liikuvus ning kaovad lihaskrambid. Peale selle on see ka suurepärane vahend vähendamaks tselluliiti, tulemused on märgata juba pärast esimest seanssi.
Ei sobi lahtiste haavade ja haavandite, ekseemi, veenilaiendite, südame-veresoonkonnahaiguste, kõrge vererõhu korral ning menstruatsiooni ajal. Samuti inimestele, kes tarvitavad nn verevedeldajaid.

Gua Sha teraapia
Gua sha massaaž on Hiina traditsioonilise meditsiini välise teraapia üheks meetodiks. Akupunktuuri punktide ning ching-lo (jing-luo) meridiaani mõjutamise abil nahal stimuleeritakse vereringet, tugevdatakse immuunsüsteemi, ennetatakse ja ravitakse erinevaid haigusi. Gua sha massaaži abil on võimalik mitmeid haigusi välja ravida. Tegemist on praktiliselt universaalse meetodiga. Ravimetoodika, mis rajaneb välisele meetodile – gua sha massaažile ja sisemisele meetodile – mürkide väljaviimisele ja organismi korrastamisele, on haiguste ennetuse ja ravi tõhus metoodika.
Selja piirkonna gua sha massaaž on äärmiselt tõhus külmetushaiguste, konditsioneeri kasutamist tulenevate haiguste, ruumihaiguse , väsimuse, günekoloogiliste jt haiguste ravis. Gua sha massaaži puhul kasutatakse mürkide väljaviimiseks pühvli sarvest valmistatud plaadikest.

Aroomimassaaž (meil „Rahustavad lained“)
Eeterlike õlidega tehtav leebe pindmine massaaž, mis ühendab aroomide ja käeliste võtete tervistavad toimed. Efekt saavutatakse lõhna toime kaudu närvisüsteemile, samuti õlide imendumisel kudedesse ja vereringesse. Õli imendumine võib võtta aega mõned tunnid, mistõttu pole soovitatav vahetult pärast massaaži võtta veeprotseduure.
Sobib nii lõõgastuseks kui raviks. Parandab vere- ja lümfiringet, aitab kehal vabaneda jääkidest, parandada seedimist ning tugevdada immuunsüsteemi. Eeterliku õli oskusliku valikuga saab aroomimassaažiga leevendada stressi, vähendada tselluliiti, lihaspingeid ja -valusid, unehäireid, ülemineku-eavaevusi ja vererõhu kõikumisi. Tõhusama toime saamiseks on soovitatav võtta ette 4-5 protseduurist koosnev kuur 1-2 nädalaste vahedega.

Tai massaaž / Shiatsu massaaž
Koosneb joogast, massaažist, vabastavast hingamisest ja meditatsioonist, parandab lihaste elastsust, liigeste liikuvust ja vabastab vaimsest pingest. Massöör kasutab ära ka omaenda keharaskust, kasutades selleks ka jalgu, põlvi ja küünarnukke. Et võtteid sooritatakse aeglase ja sügava hingamise rütmis ning keskendunud olekus, kestavad seansid 1,5 kuni 3,5 tundi.
Massaaži tehakse läbi riiete. Sobib lõõgastuseks stressis ja inimestele, kes kannatavad lihaspingete all. Aktiveerib vereringet, lümfisüsteemi, vähendab lihaspingeid, suurendab liigeste liikuvust ning parandab kehatunnetust. Venituste ja painutustega taastatakse inimese keha lihastes töövõime, liikuvus liigestes ning ka emotsioonide tasakaal. Ei sobi traumade, ägeda põletikulise haiguse, osteoporoosi, südameveresoonkonnahaiguste, kunstliigeste ja kõrge vererõhu korral.

Hiina energeetiline massaaž
Põhineb nagu teisedki idamaised massaažid inimese kehas asuvate meridiaanide ja punktide mõjutamise teoorial, eesmärgiga parandada energia liikumist kehas. Energeetilise massaaži käigus mõjutatakse inimkeha energeetilisi välju (tšakraid), korrastades energia kulgemist organismis tervikuna. Väheneb lihaste toonus ja valu, paraneb lümfiäravool, vereringlus, kudede ainevahetus, parandab und, vabastab emotsionaalsest pingest, suurendab töövõimet.