Massaaž on üks vanimaid ravimeetodeid, mida kasutasid juba meie targad esivanemad aastatuhandeid tagasi. Juba iidsetel aegadel oli teada, et massaaž parandab inimese enesetunnet ning vähendab lihaspinget ning selle läbi ka valusid. Tänaseks päevaks on juba selgunud, et massaažiga on võimalik turgutada immuunsussüsteemi ning tasakaalustada närvisüsteemi, milles väljedub massaaži lõõgastav efekt.
Massaažis võiks käia vähemalt 1 kord kuus, kuid suurema füüsilise koormuse juures ka tihedamini. Mida rohkem käid, seda paremini ennast tunned ja seda rohkem ning kergemini reageerib keha järgmistele seanssidele.
Massaaži füüsilised ja mentaalsed mõjud:
Mõjutame vahetult nahka, nahaaluseid kudesid ja lihaseid ning tänu sellele kutsume esile muutusi ka siseelundites.
Kiireneb kogu organismi ainevahetust. Massaaž intensiivistab koevedelike voolu, rasvade kasutamist, jääkainete eritumist ja gaasivahetust kudedes.
Naha verevarustus paraneb (eemalduvad vanad naharakud), nahk muutub elastsemaks, paraneb higi- ja rasunäärmete talitlus.
Lihaste töövõime taastub kiiremini (väsimus lihastest kaob kiiremini, lihaskiudude elastsus suureneb, kontraktsioonivõime tugevneb, sest varukapillaarid avanevad ja täituvad verega) NB! Parim efekt taastumiseks saavutatakse, kui masseeritakse 3-4 tundi pärast füüsilist koormust! Lihasatroofia (kõhetuse) korral suurendab regulaarne massaaž nende mõõtmeid ja töövõimet.
Massaažil on lõõgastav ja rahustav mõju närvisüsteemile. Masseerides ärritame kudesid mehhaaniliselt, sellega tõuseb koehormoonide hulk, mis võtavad osa närviimpulsside ülekandmisest. Massaažiga saame närvisüsteemi erutuvust kas nõrgendada või tugevdada vastavalt inimese vajadusele (reguleerides massaaži tugevust ja intensiivsust). Mõjutame ka perifeerset ehk piirdenärvisüsteemi.
Kiireneb venoosse vere äravool (kergeneb südame töö, kusjuures vererõhk ja pulss tugevalt ei muutu!), põhjustab kudede nihkumist ja venimist.
Paraneb seedenäärmete talitlus (magu, maks jt.).
Paraneb kontsentreerumisvõime. Vähendab mentaalset stressi.
Eelkõige kulub massaaž ära järgmistel juhtudel:
Aeglane vere-ja lümfiringlus
Verevarustushäired
Kergelt ärritunud närvisüsteem, mõõdukas stress
Unehäired
Lihaspinged, lihaste valulikkus
Liigesliikuvuse vähenemine
Raskendatud hingamine
Kerge vererõhu tõus
Vedelike ja jääkainete kogunemine organismi
Aeglustunud soolteperistaltika
Pingepeavalu
Naha väsinud ilme, kortsude tekkimine ja naha kuivus
Immuunsüsteemi nõrkus
Vale kehahoiak, halb rüht
Vaimne tasakaalutus
Väsimus vaimsest tööst
Enesetunde langus